Forum www.meta.fora.pl Strona Główna www.meta.fora.pl
Alternatywne Forum Literackie
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
SŁOWNICZEK

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.meta.fora.pl Strona Główna » Pogadanki literackie / Warsztat Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
SŁOWNICZEK
Autor Wiadomość
czerwona oranżada
Mecenas



Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 560
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: plastikowa butelka

Post SŁOWNICZEK
Na podstawie: Słownika terminów literackich Głowińskiego, Kostkiewiczowej, Okopień-Sławińskiej i Sławińskiego oraz Zarysu teorii literatury Głowińskiego, Okopień-Sławińskiej, Sławińskiego.

A

Abecedariusz - utwór wierszowany, w którym kolejne wersy czy strofy rozpoczynają się od liter ułożonych w porządku alfabetycznym (odmiana akrostychu)

Adres wydawniczy - nie chodzi wcale o położenie siedziby wydawnictwa, adresem nazywa się informację o miejscu i roku wydania oraz wydawcy książki, umieszczoną zazwyczaj na karcie tytułowej.

Adynata - rzeczy niemożliwe, motywy nonsensowne w utworach fabularnych. Głównie pojawiają się w utworach folklorystycznych i humorystycznych w postaci wydarzeń kłócących się z poczuciem zdrowego rozsądku.

Aforyzm
- ogólna prawda o charakterze filozoficznym, psychologicznym lub moralnym zawarta w zwięzłym sformułowaniu, przeważnie jednozdaniowym. Opiera się zazwyczaj na chwytach antytezy i paradoksu.

Agitka - utwory poetycko-publicystyczne, których zadaniem jest pozyskanie zwolenników określonego hasła politycznego czy przedstawianej idei.

Agon
- w starożytnej Grecji konkurs dramaturgiczny.

Akademizm - w literaturze wszelkie tendencje programowego preferowania wzorów i autorytetów, reprezentowane przez oficjalne czynniki oraz instytucje mające wpływ na formowanie się gustów lit. i oddziałujące na aktywność twórców.

Akcet - sposób uwydatnienia pewnej sylaby na tle innych sylab wyrazu lub zestroju akcentowego. Rozróżniamy: inicjalny/nagłosowy(pada na pierwszą sylabę), wygłosowy/oksytoniczny (ostatnia sylaba), paroksytoniczny (przedostatnia sylaba), proparoksytoniczny/daktyliczny (trzecia sylaba od końca).

Akmeizm - kierunek w poezji rosyjskiej (ok. 1910r.), negujący ciemność i ezoteryczność symbolizmu, postulujący zwrot do mowy potocznej, przyleganie słowa do rzeczy. Bohater osadzony w wyraźnie zarysowanej sytuacji lirycznej. Poeta nie ma być wieszczem, a rzemieślnikiem (ważny warsztat). Język - zagęszczony, oszczędny, zintelektualizowany.

Akromonogram - wiersz, w którym układ głoskowy występujący na końcu wersu zostaje powtórzony na początku następnego.

Akronim - skrót utworzony z pierwszych liter wyrazu, np Narodowy Fundusz Zdrowia - NFZ.

Akrostych - wiersz, w którym pierwsze litery wersów odczytywane pionowo dają jakiś wyraz. Często jest to hasło kluczowe dla utworu lub imię i nazwisko adresata/patrona wiersza. Czasem jest tam ukryte coś obelżywego.
Szersze rozumienie: każdy utwór, w którym jest jakikolwiek naddany układ literowy składający się na dodatkowy napis.

Aktywizm
- tendencja literatury początku XX wieku, która prowadziła do zafascynowania dynamizmem współczesnego życia i traktowania twórczości jako swego rodzaju działania. Aktywizm uwydatnił w sztuce elementy dionizyjskie.

Alba - gatunek liryki miłosnej ukształtowany w prowansalskiej poezji w końcu XII wieku.

Alegoreza - metoda interpretacji przekazów znakowych, których poznanie sensu jest dwustopniowe.

Alegoria - pojedynczy motyw lub rozwinięty zespół motywów w utworze lit. lub dziele plastycznym, który poza znaczeniem dosłownym i bezpośrednio przedstawionym ma jeszcze inne, ukryte i domyślne, zwane alegorycznym. Powstaje ono na fundamencie znaczenia dosłownego, a łącząca je więź ma charakter w dużym stopniu konwencjonalny, opiera się na odpowiedniościach ustalonych przez tradycję lit, kulturalną, religijną, ikonograficzną, emblematyczną, itp.

Aliteracja - zorganizowanie fonicznej części wypowiedzi poprzez powtórzenie głosek lub zespołów głoskowych na początku wyrazów sąsiadujących z sobą w tekście albo zajmujących analogiczne pozycje w wersie lub zdaniu. Funkcje: instrumentancyjna, semantyczna iwerszotwórcza. Jedna z odmian instrumentacji głoskowej.

Allonim - pseudonim, podpisanie dzieła nazwiskiem innej osoby rzeczywistej.

Aluzja literacka - świadome nawiązanie do innego dzieła literackiego, przy czym autor liczy, że odbiorca się domyśli. Często istotę tego tekstu można dopiero uchwycić, jeśli usytuuje się go w kontekście tekstu, do którego nawiązuje.

Ambiguity - wieloznaczność wysłowień traktowana jako jedna z podstawowych właściwości języka poetyckiego przez przedstawicieli New Criticism.

Amfibrach - w wierszu sylabotonicznym stopa akcentowa: _ _ _ (na środkowy pada akcent)

Amorfizm - określenie zespołu cech lit., które rezygnowała z klasycznych układów kompozycyjnych.

Anagram
- gra słów polegająca na doborze wyrazów, że jedne z nich można uznać za przekształcenia innych w wyniku przestawienia liter, sylab lub innych cząstek składowych.

Anachronizm - użyty celowo lub mimowolnie motyw zakłócający historyczną jednorodność i konsekwencję przedstawionego w utworze świata - np. zegar wieżowy w Cesarze Szekspira.

Anadiploza - powtórzenie następujących po sobie słów jako sposób rozwijania dalszego ciągu wypowiedzi. Jedna z figur retorycznych.

Anafora
- powtórzenie tego samego słowa lub zwrotu na początku kolejnych segmentów wypowiedzi.

Anagnoryzm - chwyt kompozycyjny, polegający na nagłym rozpoznaniu przez bohatera w nieznajomej osobie kogoś bliskiego.

Anakolut (ha! moje i Słowackiego ulubione Very Happy) - konstrukcja niezgodna z przyjętymi normami, użyta z premedytacją dla m.in. scharakteryzowania języka bohatera lub jako sposób uniezwyklenia mowy.

Anakreontyk - wiersz słąwiący uroki życia, erotykę, wino, wesołe biesiady, nawiązujący tematyki, stylu i miar wierszowych ukształtowanych w star. Grecji.

Analiza dzieła literackiego
(to będzie gdzie indziej, bo trudno krótko powiedzie) - badanie budowy utworu.

Ananim - pseudonim, nazwisko autora pisane w szyku odwróconym.

Amapest - stopa w wierszu, która przyjmuje taką postać sylabiczno-akcentową: _ _ _(akcent na ostatnią)

Animizacja - odmiana metafory polegająca na nadawaniu przedmiotom nieożywionym, zjawiskom przyrody lub pojęciom abstrakcyjnym atrybutów istot żyjących.

Antonimy
- pary słów związane semantycznym kontrastem. Biegunowe (duży-mały), dopełniające się (ojciec-matka) lub przeciwstawne działania (chybić-trafić).

Antropomorfizacja
- odmiana animizacji, przypisanie tworom nieożywionym, zjawiskom natury i kosmosu, roślinom i zwierzętom oraz pojęciom abstrakcyjnym cech fizycznych, psychicznych lub zachowań właściwych człowiekowi. W odróżnieniu od personifikacji, z którą na terenie poetyki bywa często utożsamiana, a. jest mnie skonwencjonalizowana literacko, a poza tym uczłowiecza tylko wybrane rysy przedstawionych zjawisk, nie likwidując ich naturalnej bytowej przynależności i nie narzucając im ludzkiej postaci.

Antymetabola - 1) konstrukcja dwuczęściowa, w której część druga powtarza wyrazy występujące w części pierwszej, zmieniając ich porządek i funkcje składniowe. 2) konstrukcja dwuczęściowa, będąca odmianą antytezy, w której część druga, przeciwstawna znaczeniowo, powtarza występujące w niej wyrazy, zmieniając ich porządek, formy gram. i funkcje składniowe.

Antyutopia - utopia negatywna, przedstawiająca zazwyczaj w formie powieści społeczeństwo przyszłości jako nadmiernie zorganizowane, rządzone metodami dyktatorskimi, niszczące w człowieku jego indywidualność.

Apostrofa
- bezpośredni, patetyczny zwrot do osoby, bóstwa, upersonifikowanej idei lub przedmiotu.

Archaizacja - wprowadzenie do wypowiedzi archaizmów jako czynnika stylizacji historycznej przywołującej wzory i normy mowy właściwe dla minionych faz ewolucji danego języka narodowego. Jest kilka rodzajów archaizmów: fonetyczny, słowotwórczy, leksykalny, semantyczny, frazeologiczny, składniowy, stylistyczny.

Ars moriendi
- z łac. sztuka umierania;

Asteizm - dowcipny zwrot często ironiczny zaliczany do figur retorycznych.

Asyndeton - konstrukcja składniowa zbudowana z szeregu współrzędnych członów zestawionych bezspójnikowo.

Aton
- wyraz nieakcentowany.

Awangarda - nazwa kierunków artystycznych, których programy i realizacje wyrastały ze zdecydowanego sprzeciwu wobec sztuki zastanej, jej zadań i osiągnięć.

B

Bajka - jeden z podstawowych gatunków dydaktycznej literatury; krótka pisana wierszem lub prozą; bohaterami są zwierzęta, ludzie, rzadziej rośliny lub przedmioty; zawiera moralne pouczenie, wypowiedziane wprost lub dobitnie zasugerowane [tyle wystarczy na wersję okrojoną, poszerzona na któryś z warsztatów]

Bajronizm - zespół tendencji literackich, ideowych i obyczajowych ukształtowany za sprawą twórczości i biografii Byrona. Wzór poety romantycznego jako jednostki i nieprzeciętnej indywidualności, ale zarazem nieszczęśliwej, skłóconej z otoczeniem i samotnie walczącej o prawa dla innych. Bohater (romantyczny): buntownik, który swym postępowaniem wyrażał protest przeciw panującemu porządkowi społecznemu i zasadom moralny [oczywiście przejawiał też cechy, które występują we wzorcu poety]

Ballada - gatunek obejmujący pieśni o charakterze epicko-lirycznym, nasycone elementami dramatycznymi, opowiadające o niezwykłych wydarzeniach legendarnych lub historycznych. Fabuła: szkicowość, momenty tajemnicze i zagadkowe, dominanta -jedno wyraziście zarysowane zdarzenie. Postacie: silnie stypizowane, uwydatniona cecha podstawowa. Narracja - wysoce z subiektywizowana, pojawiają się w jej obrębie partie dialogowe. Ujęcia i środki: paralelizm składniowy, stałe epitety, porównania, powtórzenia i refreny.

Barbaryzm - wyraz, zwrot lub konstrukcja składniowa pochodzące z innego języka niż ten, w którym sformułowana została dana wypowiedź lub grupa wypowiedzi.

Barkarola
- gatunek pieśni lirycznych układanych i śpiewanych przez weneckich gondolierów, stanowiący element folkloru miejskiego Wenecji.

Barok - podstawowy kierunek we wszystkich dziedzinach sztuki pomiędzy renesansem a klasycyzmem i oświeceniem.

Baśń
- niewielkich rozmiarów utwór o treści fantastycznej, nasyconej cudownością związaną z wierzeniami magicznymi, ukazujący dzieje ludzkich bohaterów swobodnie przekraczających granice między światem poddanym motywacjom realistycznym a sferą działania sił nadnaturalnych. Utrwaliła w sobie zasadnicze elementy ludowego światopoglądu: wiara w nieustającą ingerencję mocy pozaziemskich, antropomorficzną wizję przyrody, niepisane normy moralne, ideały więzi społecznych i sprawiedliwych zachowań.

Beat Generation - grupa pisarzy amerykańskich, uformowana ok. 1950 r. wokół powieściopisarza J. Kerouaca.

Beletrystyka - utwory narracyjno-fabularne prozą, w szczególności lżejsze, o charakterze rozrywkowym.

Bembizm - nurt w obrębie renesansowej lit. włoskiej bliski manieryzmowi, wywodzący swą nazwę od nazwiska poety i teoretyka sztuki poetyckiej P. Bembo. Ideał - wypielęgnowany, elegancki styl, bogaty w ozdobniki i figury retorycznej.

Bibuła
- publikacja konspiracyjna, drukowana lub powielana tajnie, zwykle na cienkim bibułkowym papierze.

Bilingwizm - posługiwanie się dwoma językami na równych prawach, bądź posługiwanie się nimi zależnie od sytuacji.

Biografizm - w badaniach lit. wyjaśnienie dzieł poprzez takie czy inne elementy biografii ich autorów.

Bohater liryczny - postać lit. przedstawiona w utworze lirycznym - zasadniczo różna od podmiotu lirycznego.

Brachylogia - figura retoryczna; zwięzłość wysłowienia osiągana przede wszystkim przez używanie krótkich zdań i elipsy.

Bunraku - tradycyjne japońskie widowiska marionetkowe.

Burleska
- utwór komiczny często o charakterze satyrycznym, łączący patos z pospolitością i wulgarnością, operujący chwytami karykaturalnego wyjaskrawienia, błazenady, groteski, parodii, trawestacji. Dla kinomaniaków - M. Sennet i Ch. Chaplin Wink

Bylina - podstawowy gatunek rosyjskiej poezji ludowej, pieśni epickie opiewające czyny bohaterów.


C

Cacemphaton - dwuznaczności i zniekształcenia brzmieniowe powstałe na styku następujących po sobie wyrazów; w retoryce uważane za usterkę stylu; celowo wprowadzane dla efektu obscenicznej gry słów.

Cancion - (hiszpańskie) wiersz liryczny złożony z 5-12 wersów, z których pierwszy zawiera zwięzłe zdanie zbliżone do przysłowia lub motta, a dalsze rozwijają jego zawartość i mają taką samą co pierwszy budowę rytmiczną.

Carol - pieśń religijna wywodząca się z francuskich średniowiecznych pieśni tanecznych, tematycznie związana z Bożym Narodzeniem.

Centon - utwór skomponowany z cytatów wyjętych z innych dzieł, najczęściej klasycznych, dobrze znanych odbiorcy i łatwo rozpoznawalnych.

Charakterystyka - ogół zabiegów mających na celu prezentację, analizę i interpretację postaci literackiej w utworze.

Chiazm
- odmiana paralelizmu składniowego polegająca na odwróconej symetrii dwóch całostek składniowych, z których druga powtarza w odwrotnej kolejności porządek syntaktycznych składników pierwszej, zwłaszcza wg schematu: podmiot-orzeczenie, orzeczenie-podmiot. [wiecie, coś takiego jak KAJAK, tylko na częściach zdania]

Chicagowska szkoła
- grupa uczonych amerykańskich, która wystąpiła z programem przebudowy badań lit. Polemizowała z New Criticism i archetypową krytyką. Idea nawiązania do "Poetyki" Arystotelesa, której kategorie pozwalają ująć dzieło jako zorganizowaną strukturę podobną do rzeczy. Język - to tylko materialny środek. Idea formy - rozumiana jako ogólna budowa dzieła. Poezja mimetyczna i dydaktyczna.

Chronostych - utwór wierszowany z wpisaną datą.

Cisiojanus - wierszowany kalendarz układany w celach mnemotechnicznych dla łatwiejszego zapamiętania dni ważniejszych świat i świętych katolickich.

Collage - 1. kompozycyjne wykonywanie z różnych materiałów naklejanych na płótno, często kombinowanych z elementami malarstwa lub rysunku. 2. tekst montowany w części, a w krańcowym wypadku w całości z cytatów pochodzących z innych tekstów.


Ostatnio zmieniony przez czerwona oranżada dnia Nie 14:08, 16 Lis 2008, w całości zmieniany 8 razy
Wto 10:57, 11 Lis 2008 Zobacz profil autora
norem
Mecenas



Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 496
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kraków
Płeć: Mężczyzna

Post
Mam nadzieję, że będą następne litery, np L? Smile bardzo dobry pomysł!
Wto 15:54, 11 Lis 2008 Zobacz profil autora
czerwona oranżada
Mecenas



Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 560
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: plastikowa butelka

Post
Będą, ale nie chce mi się na raz wszystkiego pisac Wink
Wto 16:07, 11 Lis 2008 Zobacz profil autora
norem
Mecenas



Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 496
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kraków
Płeć: Mężczyzna

Post
Ścieżka dla wytrwałych, napewno będę tutaj częstym gościem:-)
Wto 16:15, 11 Lis 2008 Zobacz profil autora
dobraświnia
Mecenas



Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

Post
brawo dla oranżady! zaglądać tu z pewnością warto. świetny pomysł, czekam na następne odcinki:)
Wto 21:52, 11 Lis 2008 Zobacz profil autora
wielmożny
Dochodzi



Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 4/4

Płeć: Mężczyzna

Post
a jak na a to brakuje antymetaboli, anagramu.
Wto 22:51, 11 Lis 2008 Zobacz profil autora
dobraświnia
Mecenas



Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

Post
wielmożny! jeżeli miałbyś ochotę i nadmiar czasu to zapraszam do wklejenia razem z definicjąSmile ale jeżeli nie, to znajdzie się na pewno jakaś dobra dusza, która to uzupełni. Ja się podjąć mogę, ale pewnie nie dziś już.
Wto 22:57, 11 Lis 2008 Zobacz profil autora
wielmożny
Dochodzi



Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 4/4

Płeć: Mężczyzna

Post
o i anafora heh.

pomyśle...hmmm
Wto 23:01, 11 Lis 2008 Zobacz profil autora
czerwona oranżada
Mecenas



Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 560
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: plastikowa butelka

Post
Z tego co widzę, to anafora jest Wink a anagram opuściłam, uznając, że raczej wiadomy Wink

Antymetabola i anagram uzupełnione. Gorsze, że nikt nie powiedział, jakie tam szalone literówki narobiłam. o! zgrozo.


Ostatnio zmieniony przez czerwona oranżada dnia Wto 23:32, 11 Lis 2008, w całości zmieniany 2 razy
Wto 23:22, 11 Lis 2008 Zobacz profil autora
Jaqint
Stary wyjadacz



Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 157
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Tychy
Płeć: Mężczyzna

Post
Trafny pomysł, uważam. Ciekawych informacji nigdy dość. Pozdrawiam.
Pią 10:10, 28 Lis 2008 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.meta.fora.pl Strona Główna » Pogadanki literackie / Warsztat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin